Herra on minun paimeneni, ei minulta mitään puutu. Hän vie minut vihreille niityille, hän johtaa minut vetten ääreen, siellä saan levätä. Lue koko psalmi 23

Onko sinullakin parempi muisti kuin Jumalalla?

Arvostettu pappi ja sielunhoitaja kantoi syvällä sisimmässään syyllisyyttä salaisesta synnistä, johon hän oli opiskeluaikanaan langennut. Hän oli tunnustanut syntinsä Jumalalle, mutta silti se painoi yhä hänen mieltään. Se, että hän, Jumalan palvelijaksi opiskellut oli langennut syntiin, oli masentanut ja aiheuttanut synkeää syyllisyyden tunnetta, josta hän ei kyennyt vapautumaan.

 

Pastorin seurakunnassa oli nainen, joka kertoi Jeesuksen Kristuksen toisinaan ilmestyvän ja jopa puhuvan itselleen. Pastori oli hyvin epäluuloinen tuollaisten ilmestysten suhteen. Niinpä hän päätti soittaa naisen puheet palturiksi ja sanoi naiselle: ”Kun seuraavan kerran keskustelet Herran kanssa, niin kysäisepä häneltä, millaiseen syntiin minä opiskeluaikanani lankesin.”

 

Kun pastori ja nainen seuraavan kerran tapasivat, pastori kysyi, oliko Jeesus ilmestynyt naiselle?

 

”Kyllä, Herra ilmestyi minulle ja keskusteli kanssani,” nainen vastasi.

 

”No, kysyitkö häneltä siitä salaisesta synnistäni?” pastori jatkoi.

 

”Kyllä,” nainen sanoi.

 

”Ja mitä Herramme sinulle vastasi?” pastori uteli naiselta.

 

”Hän sanoi, ettei hän muista sitä lainkaan, koska olet sen tunnustanut ja saanut anteeksi,” nainen vastasi.

 



© 2008 Reijo Telaranta • yhteystiedot
Julkaisujärjestelmänä Verkkoviestin